POSLEDNÉ ČLÁNKY
ĎALŠIE ČLÁNKY

ŠUS: VIANOČNÝ ŽIVOT NAŠICH REGOŠOV

Bez našich regionálnych koordinátorov by ŠUSka nebola ŠUSkou. Chceš sa o nich dozvedieť niečo viac? Tak tu je zopár úlovkov z ich života počas vianočných dní, plných stresov, no zároveň jednoduchého a nepodmieneného šťastia.

Matej Dušek, regionálny koordinátor pre západné Slovensko:

Naše hlavné jedlo je klasická slovenská vianočná večera, no orechové šuhajdy vynikajú a majú čestné miesto na našom stole. Pred tým ako celá rodina zasadne za sviatočný stôl, každý z nás povie klady a zápory roka, a zároveň zmeny, ktoré by chcel uskutočniť v nasledujúcom novom roku. Rozbíjanie 4 orechov je veľmi zaujímavým zvykom. 4 orechy pre 4 ročné obdobia, aby sme vedeli, kedy sa nám bude dariť najlepšie.

Mojou obľúbenou tradíciou je zdobenie stromčeka vlastnoručne robenými ozdobami, ako sú napríklad salónky, medovníky...

Vianoce sú pre mňa znakom rodiny. Všetci súrodenci sme rozlietaní po kútoch sveta. Je to úžasný a vzácny pocit, keď viem, že práve tieto sviatky nás zosúladia a opäť spoja dokopy.

Svetozár Ružička, regionálny koordinátor pre stredné Slovensko:

Typické jedlo u nás je kačka. Kačka je pre našu rodinu to najsviatočnejšie jedlo. Pečieme ju vždy na Vianoce a na najväčšie sviatky roka.

Medzi najšpecifickejšie zvyky patrí výroba vianočných oplátok podľa originálneho rodinného receptu. Otec ich so mnou robí každý rok deň pred Vianocami. Robíme ich ručne na 150 rokov starej 8 kilovej forme. Vždy v ten večer máme spolu chlapský večer, kedy mi otec odovzdáva svoje najväčšie múdrosti. 
Vždy po vianočnej večeri ideme von nakŕmiť oplátkami aj naše zvieratá na farme. Aj ony predsa musia vedieť, že sú Vianoce!

Nemáme radi zháňanie, zabíjanie a zdobenie vianočného stromčeka. Preto máme vždy živý stromček v kvetináči, alebo rastlinu, ktorú máme v dome.

S rodinou oslavujeme tieto sviatky podľa najkrajšej myšlienky Vianoc. Vychutnávame si spoločné chvíle a tešíme sa zo svojej prítomnosti. Dôležité je podľa mňa len to, aby boli všetci v tento deň šťastní a spolu. Vianoce nie sú o darčekoch či náboženstve. Sú o rodine. Pretože rodina je to najdôležitejšie, čo máme a základ sveta každého z nás.

Sofia Zummerová, regionálna koordinátorka pre východné Slovensko:

Najšpecifickejším jedlom u nás sú "bobaľky"- dukátové buchtičky, ktoré sa zalievajú mliekom s makom alebo na slano s kapustou.

Zvyky na východe máme naozaj rôznorodé. Pri vianočnom stole nechávame jedno voľné miesto pre pocestného, okolo nôh stola dávame kovovú reťaz, aby držala rodina po kope, pod stôl slamu, aby bola hojná úroda...

My doma máme také tie tradičné, šťastné, rodinné Vianoce. Všetci sa stretneme a tešíme sa z toho, že sme spolu.

Vianoce pre mňa znamenajú miesto, kde sme šťastní a obklopení našimi najbližšími. Vianoce sú vlastne láska, ktorú nestihneme rozdať cez rok a rozdávame ju aj viacnásobne.

Predsedníctvo ŠUS Vám želá krásne

a ničím nerušené Vianoce a šťastný Nový rok!

#Vianoce #regionálnykoordinátor

SLEDUJTE NÁS
  • Facebook Basic Square
© 2020 Stredoškolská študentská únia Slovenka o. z.
fb.png
ig.png
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now